piątek, 4 maja 2012

Wandalizm w Krakowie!


Jakie dziwne plakaty. W dodatku w obcym języku! Kto za tym stoi? Czy ktoś coś z tego rozumie? „Die Schminke”, „das Dach”… Brzmi znajomo? Otóż to! Już wkrótce rusza pierwszy projekt grupy Goethe-Guerilla.

Goethe-Guerilla to projekt realizowany w ramach rocznicy 20-lecia Goethe-Institut w Krakowie.  Pracuje nad nim grupa dziewięciu osób pełnych pomysłów i możliwości. Rezultatem tej współpracy będzie seria niezależnych projektów kulturalnych angażujących różne obszary sztuki,  historii i nauk społecznych.

„Wandalizm” jest pierwszą inicjatywą w przestrzeni miasta. Chcemy swoją akcją zwrócić uwagę na fakt, że w języku polskim znajduje się największa liczba niemieckich zapożyczeń spośród wszystkich języków europejskich. Właśnie te słowa, których echo wyraźnie pobrzmiewa w naszym rodzimym języku, stały się tematem plakatów ręcznie wykonanych w limitowanej edycji z zastosowaniem klasycznych technik graficznych. Miejscem ich prezentacji będzie przestrzeń publiczna Krakowa. Będą wszędzie tam, gdzie są ludzie. Słowa, litery i znaki wprowadzone przez Goethe-Guerilla w miejską dżunglę staną się impulsem do polsko-niemieckiego dialogu.
W końcu tytułowy wandalizm to nie tylko niszczenie bez powodu, ale także zaznaczanie pewnego terytorium jako obszaru obecności i aktywności.

Słowa opanują Kraków już w maju – bądźcie czujni i wypatrujcie!!

Koncepcja : Justyna Sławik
Druk: Justyna Mazur

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz